Czemu nie nosimy soczewek kontaktowych
dłużej niż zaleca producent?

Noszenie soczewek zbyt długo może prowadzić do dyskomfortu, niewyraźnego widzenia, a w najgorszym przypadku do infekcji.

Soczewki kontaktowe są zaprojektowane tak, aby przetrwać określony okres użytkowania (jeden dzien, dwa tygodnie, miesiąc). Im krótszy okres użytkowania tym ciensza i bardziej krucha struktura – a co za tym idzie- mniej trwała. Jednodniowe są najciensza a miesięczne najgrubsze, dlatego najwytrzymalsze.

Soczewki są zaprojektowane tak, aby możliwy był przepływ odpowiedniej ilości tlenu do rogówki, aczkolwiek po przekroczeniu terminu swojej przydatności, wbudowane kanaliki przepuszczające tlen rozpadają się. Przy dłuższym użytkowaniu soczewka po prostu się zużywa. Zagrożone wówczas jest dopasowanie soczewki do oka, odporność na osady i przepuszczalność tlenu.

Jakie może mieć to konsekwencje?

  • Niedopasowanie soczewki – gdy soczewki się zużyją, mogą ulec zniekształceniu, przez co będą niewygodne w noszeniu i mogą doprowadzić do podrażnienia i bólu oczu.
  • Pękniecie soczewki - soczewka może pęknąć nawet, gdy jest nowa. Jednakże im jest starsza, tym bardziej krucha, przez co łatwiej może się podrzeć. Jeśli soczewka pęknie na twoim oku jest to poważny problem. Konieczne będzie usunięcie wszelkich kawałków soczewki z oka, a następnie niezwłoczne udanie się do specjalisty, aby usunął potencjalne pozostałości i żeby zapobiec infekcji.
  • Tlen – dla prawidłowego funkcjonowania oczu ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości tlenu rogówce i innym częściom oka. Wraz z upływem czasu przydatności naszych soczewek maleje przepuszczalność tlenu przez soczewkę i nie jest ona w stanie zapewnić oku optymalnych warunków. Może to prowadzić do zaczerwienienia, podrażnienia oczu, pieczenia i być mozę poważnych długotrwałych powikłan.
  • Brudne soczewki – osady(brud i inne zanieczyszczenia) formują się na soczewkach, gdy tylko zostaną one wyjęte ze sterylnego opakowania. Żaden płyn dezynfekujący do soczewek kontaktowych nie usunie 100% zanieczyszczen. Gdy na soczewkach zaczynają gromadzić się osady, twoja widoczność może się pogorszyć, a finalnie brudne soczewki mogą stać się toksyczne i prowadzić do dyskomfortu i poważnej infekcji.
Podsumowanie

Mimo, że konsekwencje noszenia starszych soczewek mogą nie mieć natychmiastowego wpływu na pacjenta, należy pamiętać, że może ono spowodować długoterminowe uszkodzenie widzenia. Dlatego też:

Nie nosimy soczewek kontaktowych dłużej niż zalecany termin. Wymieniamy nasze soczewki zgodnie z terminem ich użytkowania.

Nie należy nosić soczewek kontaktowych dłużej niż 24h lub podczas snu (jedynie specjalne soczewki, po porozumieniu z okulistą!)

Nie należy nosić soczewek kontaktowych, gdy jest przekroczony termin ich przydatności. Zużyte soczewki nie spełniają odpowiednio swoich pierwotnych funkcji i prawie zawsze są zniekształcone.